19 квітня, в рамках серії лекцій про актуальні питання ісламознавства, які організовує Міжнародний Інститут Ісламської Думки (ІІІТ) та Інститут Інтеграції Знань (ІKІ), відбулася лекція «Іслам, пацифізм і мілітаризм. Коранічна перспектива війни та миру» наукового співробітника Фрайбурзького університету, доктора Михайла Якубовича (Німеччина).

Під час лекції доктор Михайло Якубович підняв такі теми:

• Коран про війну та мир. Чи можна вважати концепт джігаду «священною війною»?
• Мілітаризм і пацифізм – «штучні» конструкти чи «справжні» коранічні цінності?
• Коран політичний, Коран аполітичний: як сучасна мусульманська екзегетика стала заручником ідеолгічних трендів?

Михайло Якубович навів приклади понять «війни» (харб) в Корані арабською мовою та в перекладі українською мовою. Як розповів лектор три базових коранічних поняття (харб «війна», джігад «боротьба», китталь «військова участь») мають смислову спільність, проте в первинному значенні джігад виступає самоціллю й радше етичним, аніж військово-політичним терміном.

На відміну від інших проблем тлумачення Корану, питання війни та миру стало заручником політичних режимів в мусульманському світі і за його межами.  Зокрема, нинішня агресія Росії проти України та загроза подальшої ескалації в Європі та світі змушують чимало мусульманських спільнот переглядати свої позиції «неучасті» в громадському житті. Відповідно мусульмани потребують переосмислення питань війни та миру.

Наприкінці лекції доктор Якубович порекомендував слухачам лекції книгу Лоуі М. Сафі «Мир та межі війни: Вихід за рамки класичної концепції джихаду», яка видана Міжнародним інститутом Ісламської Думки англійською та російською мовами, і наразі готується до друку переклад книги українською мовою.

У лекції взяли участь близько 30 учасників із різних країн, у тому числі з України, Туреччини, Грузії, Азербайджану, Естонії.

Анонс наступної лекції буде розміщено на сторінках лекцій IIIT lectures series for CIS countries та Інституту Інтеграції Знань найближчим часом.